Rozloučení se Zdeňkem Melíkem
S velkým smutkem v srdci Vám oznamuji velmi smutnou zprávu, že dne 16. března 2021 nás ve věku 75 let navždy opustil náš kamarád a ochránce přírody
Zdeněk MELÍK
z Ostravy. Zemřel doma, ale okolnosti jeho úmrtí nám nejsou známy. Dokonce i to, že již není mezi námi jsme se dozvěděli až později. Je pochován ve Slavkově u Opavy.

Se Zdeňkem jsem se poprvé seznámil při pořádání našich Country Expressů – jízd zvláštních parních vlaků s doprovodným westernovým programem. Byl milovníkem železnice a techniky vůbec. Jakmile jsme si jako oderští ochránci přírody v roce 1997 pronajali objekt železniční zastávky Klokočov jako terénní základnu, Zdeněk si ji vzal do patronátu a staral se o ni. Díky němu se zájemci o zapůjčení zastávky pro své akce nemuseli starat o její provozuschopnost, například o topení. Zdeněk na zastávce trávil pracovně každou volnou chvíli a po odchodu do důchodu téměř každý pracovní týden.
Aby toho neměl málo, jezdíval vypomáhat i na průmyslovou úzkorozchodku do Mladějova. Zajímal se o vše z okruhu technických věd i o vlastivědu. Houbařil, rád se účastnil námi pořádaných zájezdů a aktivně se zapojoval i do aktivit přátel z Ostravska, kteří se věnovali historii kolejové dopravy a městské hromadné dopravy. Byl zanícený politický diskutér a se vším si poradil. Když to nešlo s malou silou, použil sílu větší.
Byl bezdětný a svobodný, což mj. způsobilo, že z tohoto světa odešel osamocený ve svém ostravském bytě. Doufám, že netrpěl a že odešel v pokoji. Moc mu to přeji. Pokud jste ho znali, vzpomeňte na něj, prosím, v dobrém. Bude nám chybět a z našich myslí se určitě nevytratí. Čest jeho památce.
Petr Lelek










